Тупий жирний троль

Історія хвороби


holera

Лікнеп-2

Трохи про невідоме. Принаймні,я думаю,дуже мало хто знає як українською будуть масті карт,хоча кожна мова має свої відповідники цим назвам.

Знову слово Антоненку.

Із якогось часу київська опера стала друкувати на своїх афішах назву п’єси «Пикова дама» замість «Винова краля», як писалось і говорилось раніш і як наводить і тепер Українсько-російський словник АН УРСР.

Нагадаймо назви мастей у картах: вино по-російському пики, жир — трефы, дзвінка — бубны, чирва — черви («В яку масть ви ходите? Нащо жир, коли треба дзвінки або вина?» — І. Нечуй-Левицький).

Від цих іменників — назв мастей — творяться й відповідні прикметники: виновий (винова краля), жировий («Очі витріщив, як жировий туз». — М. Номис), дзвінковий (дзвінкова краля. — Словник за редакцією А. Кримського), чирвовий («У буденні дні все в халатику та в халатику або й так вискочить — боса, підтикана. А тепер, бач, яка краля чирвова». — І. Рябокляч).

Нагадаймо за одним заходом і українські назви фігур у картах: нижник або филька — по-російському валет, краля — дама, король — король. Від зображення нижника на картах походить образний російський вислів лежать валетом, цебто ногами поряд, а головами в різні боки, який по-українському буде не лежати валетом, як надруковано в одному сучасному оповіданні («В хаті було так тісно, що декому довелося спати валетом»), а лежати митусь (або митусем): «Ми звечора полягали як треба, а вранці митусем лежали, бо вночі дуже ворочались» (Словник Б. Грінченка).Рекомендовать запись
Оцените пост:

Показать смайлы
 

Комментариев: 3

Рекомендував цей запис
Рекомендував цей запис

Корисна інфа!

Рекомендував цей запис

 http://mogu.at.ua/

Дуже хороша ідея

ОБОЗ.ua